Предлагат драстично увеличение на глобите за свободно къмпингуване по морето

Модератор: Д&В

Съобщение
Автор
Потребителски аватар
divo_cvete
Супер потребител
Супер потребител

Предлагат драстично увеличение на глобите за свободно къмпингуване по морето

#1 Мнениеот divo_cvete » 07 май 2019 14:12

https://camping.bg/предлагат-драстично- ... ws801.html

Нека да обсъдим какво е мнението на членовете/ангажираните с БАКК по темата със законодателството и дали считате, че БАКК като институция трябва да се намеси и ако да - как.

Потребителски аватар
Pirin Penchev
Утвърден потребител
Утвърден потребител
Контакти:

Re: Предлагат драстично увеличение на глобите за свободно къмпингуване по морето

#2 Мнениеот Pirin Penchev » 07 май 2019 20:40

Май пак ще вадим кемперите на жълтите павета. С приказки нищо не става, вече го разбрахме. Само протестите ги плашат.

Потребителски аватар
Babyface Bob
Утвърден потребител
Утвърден потребител
Години: 35

Re: Предлагат драстично увеличение на глобите за свободно къмпингуване по морето

#3 Мнениеот Babyface Bob » 08 май 2019 07:33

Трябва становище, хора в авангарда и кемпери на жълтите павета. За последното ще асистирам за разрешение през човек в Столична община.
Ако започнем с последното, сме никои. Ако обезпечим първите две - можем да върнем БАКК в играта.

Edit: Да добавя, че във връзка с моето виждане за една от ролите на БАКК в правния мир на Р България, БАКК трябва да се свърже с Искрен Веселинов и да участва при разработването на Наредба за места за настаняване извън категоризираните. Също, БАКК може да разработи архитектурна ситуация или друг вид проектна документация за типова инфраструктура при изграждане на такива обекти, като в последствие предлага консултантска услуга по общини, както и във връзка с информационни кампании по повишаване културата на къмпингуващите.

Аз лично мисля, че къмпингуването ни все още е "диво" и затова е добре да се регламентира, особено с оглед повишаващият се брой туристи, избиращи алтернативния туризъм. Нерегламентирането на едно увеличаващо значението си и усложняващо се обществено отношение винаги води до проблеми. Когато има обособени общински места с изградена инфраструктура и общински услуги към мястото срещу скромна цена, ще има ред. А редът се поддържа под заплаха от санкция, която е логична.

Ще ми е интересно мнението на хора, поддържащи напълно изцяло безплатното къмпингуване.
Не е важно колко си голям за една малка мечта. Обратното също е вярно!

Потребителски аватар
Stefan Plovdiv
Супер потребител
Супер потребител
Контакти:

#4 Мнениеот Stefan Plovdiv » 11 май 2019 07:31

Каквото и да си говорим за забрана на дивото къмпингуване, трябва да знаем, че никой в правителството не го интересува дивото къмпингуване, а иска всячески да вземат всички терени покрай морето и да ги застроят.
Стъпка от това се явяват забранените за строеж плажове, които, както е навсякъде по света, се ползват от хора, обичащи уединението и дивотията, тоест един вид къмпингари.
Та първо гоним тях, после тихичко ги вкарваме терените в регулация, след което някой нов Милен Велчев, Костов, Валери Симеонов или пък от свитата на Ангелкова, вдига нов хотел. Това е цялата борба. А не да гонят нас или да глобяват.
Между другото и аз съм против палатките на места, на които няма къде да се а.а и има липса на вода, контейнери за боклуци и т.н.
Но пък съм и вече “против” БАКК да заема позиция и страна по въпроса.

След като никой от кемпер обществото не ни бръсне за слива, плюят ни навсякъде разни “менторчета”, а от едно известно време и нашите ни хора показват пълно безразличие към Асоциацията, в която са членували, за какво да се борим? Да защитавам интересите на 20 човека? Мерси. До скоро се борихме здраво, но получихме ли подкрепа? Не. Пак мълчание и тук-таме плювни. Сещат се за нас само като стане проблем.

Ще гледам и аз отстрани вече.
А ако и когато се появи някой или някои, искащ/и да направи нещо за къмпингарите - Съюз, Асоциация, Сдружение - ще го подкрепя.
Кеф цена няма!

Потребителски аватар
divo_cvete
Супер потребител
Супер потребител

#5 Мнениеот divo_cvete » 13 май 2019 09:03

Babyface Bob написа:..., БАКК трябва да се свърже с Искрен Веселинов и да участва при разработването на Наредба за места за настаняване извън категоризираните.

Заповядайте! https://camping.bg/%D0%BF%D1%83%D0%B1%D ... ws812.html

Не е нужно да се свързва БАКК с Искрен Веселинов. Има си срок за подаване на становища. Който иска, нека подава.

А по коментара на Стефан аз бих отговорила следното: срещнах из фейсбук разни коментари от рода на "Ами, БАКК няма ли да вземе отношение? Няма ли да направи нещо?" ... А кой седи всъщност зад БАКК? Председателят? УС? Или ОС? Кой точно да вземе отношение?
Нека да не забравяме, че БАКК е сдружение с нестопанска цел в обществена полза. Това означава, че зад него седят всички хора, които припознават интересите си свързани с къмпингуването, които БАКК може да защити като сдружение. С други думи, БАКК не съм аз, БАКК не е и Стефан. БАКК сме НИЕ. И ако (очевидно) не може да се обединим, значи няма БАКК.

Спирам да се опитвам да провокирам "съживяването" на организацията. Явно няма никакъв смисъл ...

Потребителски аватар
Ани и Илиян
Утвърден потребител
Утвърден потребител
Години: 43

#6 Мнениеот Ани и Илиян » 13 май 2019 15:00

От доста време чета, но не смея да взема отношение по темата, най-вече защото не се чувствам компетентна да давам съвети, не сме пътували толкова много и не знам как е по света, какво трябва да се промени, но ми е много кофти заради това, че хора, които много уважавам, се отказват от идеята и казват - баста, писна ми и чувстват, че труда им е на вятъра :(
Аз също мисля, че трябва да има организация, която да защитава правата ни в такива ситуации, но се оказва, че всички разбират различно тези права.
Освен това, наистина, като че ли целия проблем не е изобщо в свободното къмпингуване, а в свободното къмпингуване на морето, което така или иначе вече е почти невъзможно в нашата страна и за съжаление, повечето хора са го зачеркнали от картата си.

Потребителски аватар
mashbob
Супер потребител
Супер потребител
Години: 45
Контакти:

#7 Мнениеот mashbob » 16 май 2019 08:11

Така публкуваният проект на изисквания и категоризация на местата за настаняване слага къмпингите под властта на кметовете и местната администрация. Това е нормално и правилно. Дали БАКК ще вземе отношение или не, не е въпросът! Това де юре е един от приоритетите на тази Асоциация, залегнал още в основите на нейната концепция. Затова е безсмислено да се поставя въпрос ще вземе ли БАКК отношение или не. Въпросът е КАКВО действие ще се предприеме в този случай. Преди две години бе поставено едно активно начало за взаимодействие с администрацията на Р. Бълагария в посока създаване на правилна нормативна база, регламентираща нашия вид почивка - ТОЕСТ къпингуване и всички производни на това.
УС, с не малкото участие на работна група специално създадена за целта взе решение и бяха подготвни документи за включване на БАКК в Националния борд по туризъм. Този борд формира политиките на държавата по отношение на туризма и там е мястото, където БАКК да работи и да упражнява волята на членовете си. Това обаче не се случи. БАКК остана встрани от формирането на концепции за регламентирането на къмпинг туризма като цяло, свободното къмпингуване в частност и так далее, etcetera, und so weiter, т.н и прочее .
Сега и да вадим кемперите е без голямо значение, защото отново ще бъде само шум и малко медийна изява в началото на новия активен сезон.
Подкрепям Стефан в горното му изказване и съм категорично против да се говори, че активни преди хора се били отказали. Ами колко нови активни хора са се включили. Броята на новите и не много новите кемпери по пътищата на България се увеличават от ден на ден. А ние си останахме 20 човека (може и по-малко да сме).
Та сега ни е подхвърлен поредния проект, проектче или нещо такова, за уж регламентиране. Участие в така организиран сценарий е несериозно и безсмислено. Пътят е друг, но трябва воля и подкрепа. А, и за подкрепата да спомена, че трябва да е постоянна и сериозна. А всички, които обичат да кемперуват по гори и полянки , свободно или не, би трябвало да се замислят дали това е ОК и дали подкрепата им, макар и само с добра дума не е по-правилен начин да изразят свободомислието и волята си.
Боби от Бояна
Hobby AK 670 KMC
Изображение

asentm
Стандарден потребител
Стандарден потребител

#8 Мнениеот asentm » 29 май 2019 12:41

Уважаеми къмпингари,
на 31 май 2019 г. с Мирослава Петрова от сдружение Да запазим Корал ще сме гости в най-слушаното българско интернет радио http://www.radiotangra.com
Началото на наието участие ще е в 13.00 ч.
Темите по които ще говорим са за къмпирането у нас и как е устроено то в Европа.
Разбира се Вашите мнения и въпроси можете да отправите още от сега на https://www.facebook.com/JitballOnTangraMegaRock/

Потребителски аватар
Stefan Plovdiv
Супер потребител
Супер потребител
Контакти:

#9 Мнениеот Stefan Plovdiv » 05 юни 2019 07:53

asentm написа:Уважаеми къмпингари,
на 31 май 2019 г. с Мирослава Петрова от сдружение Да запазим Корал ще сме гости в най-слушаното българско интернет радио http://www.radiotangra.com
Темите по които ще говорим са за къмпирането у нас и как е устроено то в Европа.
Разбира се Вашите мнения и въпроси можете да отправите още от сега на https://www.facebook.com/JitballOnTangraMegaRock/

Във връзка с отварянето на небето над Пловдив, бях надълбоко зает с водоизнасяне - служебно и лично, та попропуснах радиопредаването.
Какво се случи и как мина?
Кеф цена няма!

asentm
Стандарден потребител
Стандарден потребител

#10 Мнениеот asentm » 05 юни 2019 16:12

Stefan Plovdiv написа:
asentm написа:Уважаеми къмпингари,

Във връзка с отварянето на небето над Пловдив, бях надълбоко зает с водоизнасяне - служебно и лично, та попропуснах радиопредаването.
Какво се случи и как мина?

Има го в подкаст на страницата на радиото. Аз не можах да се включа. Надявам се този петък .... ще пиша, като разбера

Върни се в “Дискусии”