Дискусия за промените в ЗУЧК юни 2019

Модератор: Д&В

Съобщение
Автор
Потребителски аватар
Babyface Bob
Утвърден потребител
Утвърден потребител
Години: 35

Re: Дискусия за промените в ЗУЧК юни 2019

#21 Мнениеот Babyface Bob » 24 юни 2019 07:07

Тази седмица, среща?
Не е важно колко си голям за една малка мечта. Обратното също е вярно!

Потребителски аватар
Pirin Penchev
Утвърден потребител
Утвърден потребител
Контакти:

#22 Мнениеот Pirin Penchev » 24 юни 2019 08:50

За уебинар ние сме на линия.
За физическо присъствие - не

Потребителски аватар
Stefan Plovdiv
Супер потребител
Супер потребител
Контакти:

#23 Мнениеот Stefan Plovdiv » 24 юни 2019 22:57

Така. Сега малко по-сериозно.
Аз ще се помъча да представя моето виждане и концепция, дано бъда разбран правилно от всички. Понеже няма да мога да присъствам на сбирката по обсъждането.

Да слезнем малко по-ниско от законотворците, те така или иначе говорят на леко неразбираем език, увличат думи и изрази по начин красив и умен, а после вътре разбираме, че това значело онова и примката на врата неусетно е сложена.
Какво имам предвид?
Нека в посочените по-долу точки да кажа какво обичам и какво не обичам. Не визирам никой конкретно, а това, което съм видял в моето житейско кемперуване.

Обичам реда и дисциплината. Обичам правилата, културата и свободата.
Обичам да ходя на море с кемпер. На диво. Но не обичам и много други неща.

Не обичам хората, които не могат да направят разлика кога могат просто да спрат някъде с кемпера и да си останат незабелязани и такива, които се нанасят с цялата си натурия (да не кажа цигания) и си мислят, че остават незабелязани или че на културния човек не му пука как нашенеца с мазна уста е надул тоноколоната с рокаджийска, да речем, музика. Което пък би трябвало да означава, че е готин, понеже тъпанарите слушали Азис.
В същата група попадат и други българи, които може да не слушат музика културна, но вадят всичко, което им е в кемпера, дори и да не им трябва, така де, вътре трябва да му е просторно на нашенеца. Мие чинии от туба, подпряна на масичка под тентата, а по-културните ги слагат отзад, да не им тече под тентата, все пак не са прасета...

Я сега си помислете - ами ако сте си купили къща за някакви десетки хиляди евра и отпред ви застане един такъв, какво ще направите? Няма да се обадите да ги изгонят ли? Аз ще.
Грешките на растежа всеки ги допуска. Аз също съм ги правил. Но вече станахме прекалено много българите в Гърция и съм си взел поука. Така прави умният човек. Миналата година 3 пъти бях на Ираклица и веднъж не ме изгониха. А какви гледки имаше...И точно затова моето правило отдавна е да не спирам там, където има живеещи или туристи. Ираклица беше едно малко изключение, но за нула време така се изродиха нещата, че вече ме е срам в сезона да ходя.

Сега да насочим мислите си към доводите на законотворците. Ясна е подмолната част - законът минава във време,когато всеки къмпингар е на път - през лятото. Това е ясно. Но нека си отворим очите и за другата страна - как изглеждаме в очите на другите почиващи? Мнението ми е - отвратително. Не може насред бийч бар, населено място или хотел да се разтвориш “как си знаем”, просташко е, меко казано. В тази насока аз съм съгласен със забраните и ограниченията. Не бива да сме там, това е моето категорично мнение. Но нека да можем да паркираме и да си ходим на плажа, там може да си хапнеш и пиеш, всеки го прави. Вечер на плажа също е незабранено да останеш да удариш чаша и хапка. Но си паркиран кемпер, не къмпиращ! Има разлика. Това вече е добре да се промени в закона. Никъде в Европа не съм виждал къмпиращ кемпер на плажа. Паркирани може. В някои страни с някои други условия, но важното е, че може.

Тоест, нека разделим морето от другата България или поне да разделим морето на населено и на диво. Съгласен съм за рестрикции в населените зони, понеже нямаме възпитание, не за друго. Но нека има изградени някакви елементарни условия за дивите райони на север например. Няма нужда да са оградени или обособени. Достатъчно е да има някакви елементарни условия - къде да хвърлиш боклук, някакви душчета (в Гърция има доста безплатни), да не говоря пък ако има и химическа тоалетна, въпреки, че кемпери/каравани си имат такива. Ако има един патрулиращ и събира по някаква такса от 2-3-5 лева на ден, предполагам никой няма да възрази, ще има причина и условия да си плаща.
Как е по язовирите - ами всеки си плаща. И не роптае. А си гледа кефа.

На всички може би е ясно, че борбата е предимно насочена не срещу нас, макар и ние да сме на прицел (с причина, според мен). Борбата е първо за надмощие - кой ще победи - Патриотите на Симеонов или Ангелкова. Оттам са и следващите причини - кой лека-полека да застрои дивите места. И се използват машите Канариев, Зелени и т.н.
С някои от тях сме уж в една листа за протеста. Това аз не искам.

Аз искам ясни правила. Искам разграничаване между това кой с какво разполага - един кемпер не може да се сравнява с една палатка, извинявам се...
Искам разграничение какво точно се забранява - по цял свят хората си правят пикник насред природата - пекат пържоли, пият вино или бира, спят, четат книги. Не в центъра на града, като “колегите” ни онзи ден на жълтите павета, дали ако се погледнат отстрани, както ги гледат минувачите, ще се харесат? Хората го правят по ненаселени места, насред природата, не пречат на никой. Това ни право не може и не бива да ни бъде отменяно!

Та не е ли по-правилно да подходим малко по-дипломатично и с разум и да отстояваме нашите си интереси - на кемперджии и караванаджии. Битката не трябва да бъде до пълно отпадане на всички забрани, защото в някои от тях има и доста логика. Като да паркираш върху дюна. Крива, права, бивша - дюна е. Или да строиш покрай една палатка цели колиби и биваци. Да палиш огньове насред плажа също ми е грозно. Да се.еш в гората също. Колкото и да ми разправят, че и животните ходили там. С разликата, че заека хартия и мокра кърпичка не ползва...

Битката трябва да бъде за разумните неща - да се знае и дефинира какво е кемпер, с какви възможности разполага - да стане например ясно, че ние в разстояние на един цял уикенд можем да изкараме без наличие на тоалетна или кофа за боклук, да се изтъкне колко много чуждестранни кемпери вече посещават България, икономическата изгода от тях...

Да се подчертае нуждата от промяна в изискванията за обособяване и построяване на къмпинг/кемпер стоп ( също липсващо понятие), които на моменти са безумни.

Да се подчертае, че забрани се въвеждат там, където вече има изградение не само хубави къмпинги или почивалища, а са изградени хиляди такива.

Да се обособят места за обслужване на кемпери по бензиностанциите, ако щете. Не може само да ни дерат с цени за бензини.
Сега се сещам, че Сашо Василев, чрез БАКК беше уредил на една бензиностанция, след зареждане на гориво да можеш да си източиш златната вода. Познайте колко човека се възползваха - нула. А сега познайте като си тръгне собственика или не работи бензиностанцията дали не ходят кемперджии да си метнат ла.ната? Ходяяят. Е такива сме си.

Нека мислим и действаме в тази посока - за нашите изисквания, грешки, предложения. Неща, които касаят нас.
Да можем да си лагеруваме с ясни правила. Нямам против глоби и рестрикции. Който не може да пази чисто или вдига шум, пречи на хората или природата, нека бъде глобяван.
Но не бива и да ни отнемат правото да сме сред природата. Въздухът е за всички, природата също, всеки иска да диша свободно. Аз ще си излизам, па ако ще и забрани да има.

Аз не искам чак дотам да се стига, но българина след тоягата се стряска, не преди нея.

Правила трябват, когато няма съзнание.

Засега толкова, лягам. Пиша по никое време вече. Като се присетя още, ще дописвам.
Кеф цена няма!

Потребителски аватар
sasho
Утвърден потребител
Утвърден потребител

#24 Мнениеот sasho » 25 юни 2019 06:56

Предлагам срещата да се състои в четвъртък от 18ч. в сградата на хидролифт. Предлагам също на срещата да присъстват и членове на кемпер клуба и всички заинтересовани. Ако имата други предложения за мястото, моля да предложите къде?
Аз се ангажирам да се обадя на Дочко и Вера, Жоро Рибарски Асен Марков и Боби Райков.

Потребителски аватар
Babyface Bob
Утвърден потребител
Утвърден потребител

#25 Мнениеот Babyface Bob » 25 юни 2019 07:15

Здравейте,

аз съм за среща на 27/06, Четвъртък, при Сашо.

За да има ред на протичането на подобно мероприятие и реален ефект от него аз виждам така нещата :

Срещата ще е в широк формат - членове с право на глас и приближени сътрудници на БАКК и гости със съвещателни гласове.

Дневен ред :
1. Ретроспективен анализ на текстовете, които БАКК е изготвила и представила на последната обществена дискусия, в която в участвала. Илюстративно Сашо и работещите по проектите ни вкарват в темата - какво не е било ок и в кой закон, какво е предложил БАКК. Удачно ще е да се прочетат текстовете, публикувани във форума по тази тема.
2. Отворена дискусия по точка 1;
3.Обсъждане ЗИД на ЗУЧК - какво не е ок в закона, какво трябва да се предложи или адаптира от вече предложеното. Дискусия, вкл. за проведения протест и неформалните му лидери.
4. Точки 1, 2 и 3 трябва да доведат до актуализирано становище на БАКК и стратегия за конкретни действия и срок за извършването им. Това становище ще трябва да бъде подготвено в кратък срок във формата на формален документ. Да се уточни форматът, в който стратегията ще се представи пред обществото - БАКК и Кемпер - клуб България, БАКК и приятели, българско кемпер - общество под патронажа на БАКК, обединени кемперисти и т.н. За мен е важно БАКК да е акцент, като НПО.
5. Избор на личност за представяне на БАКК в бъдещите обществени изслушвания.

Надявам се да ви провокирам към дискусия и в кратък срок да прецезираме дневния ред.

За да проведен т.нар.уебинар, най - удачно ще е да се използва скайп. Конферентен разговор във вайбър аз лично съм правил с до трима души и с посредствено качество. Във връзка с това, трябват идеи за техническото обезпечение на "уебинара".

Потребителски аватар
Babyface Bob
Утвърден потребител
Утвърден потребител

#26 Мнениеот Babyface Bob » 25 юни 2019 07:25

Stefan Plovdiv написа:Сега се сещам, че Сашо Василев, чрез БАКК беше уредил на една бензиностанция, след зареждане на гориво да можеш да си източиш златната вода. Познайте колко човека се възползваха - нула.

Стефчо, никога не е имало истински условия за ползване на идейното съоръжение, което изградиха там с помощта и проекта на Сашо. Просто защото не пуснаха вода. Замръзвала им зимата, казаха. Искаха ми 5 лева да си обслужа тоалетната, което значеше просто да я излея в канала. "Донеси си туби, ще си сипеш вода от тоалетната на бензиностанцията", казваха. Сервизната точка не беше домислена и поне за кемперистите от кв.Овча Купел, върху които имам близки наблюдения, остана бързо в листата на "уона - би (wanna be)" кемпер обектите.

crossbike1
Потребител

#27 Мнениеот crossbike1 » 25 юни 2019 08:09

За жалост те успяха!
Успяха да разединят цялото, успяха да насочат погледите в погрешна посока, успяха да постигнат целите си.
Кои са те? Какви са целите им?
Алчни хора, искащи още и още, но считащи се безсмъртни...
Кавгата е вредна!
Да потиснем егото си в името на свободата!!!

Потребителски аватар
divo_cvete
Супер потребител
Супер потребител

#28 Мнениеот divo_cvete » 25 юни 2019 17:33

sasho написа:Предлагам срещата да се състои в четвъртък от 18ч. в сградата на хидролифт. Предлагам също на срещата да присъстват и членове на кемпер клуба и всички заинтересовани. Ако имата други предложения за мястото, моля да предложите къде?
Аз се ангажирам да се обадя на Дочко и Вера, Жоро Рибарски Асен Марков и Боби Райков.

Аз съм на линия.

Потребителски аватар
Babyface Bob
Утвърден потребител
Утвърден потребител

#29 Мнениеот Babyface Bob » 25 юни 2019 19:25

Срещата за Четвъртък, 27/06 в офиса на Хидролифт от 18:00 часа, е потвърдена.
Моля, който иска да присъства и не е заявил това лично по телефона на Сашо Василев, да се впише тук.
Интернет връзката е възможна само през Скайп, така че, ако искате да участвате по този начин, следва да имате инсталиран Скайп и да потърсите профил, който ще уточним тук в последствие.

Потребителски аватар
Ани и Илиян
Утвърден потребител
Утвърден потребител
Години: 43

#30 Мнениеот Ани и Илиян » 26 юни 2019 12:07

Ние нямаме възможност да присъстваме лично, но ако има възможност за скайп връзка, бихме искали да се включим.

Върни се в “Дискусии”