Разпределител топла вода

Модератор: mashbob

Съобщение
Автор
Потребителски аватар
МартиВарна
Утвърден потребител
Утвърден потребител

Разпределител топла вода

#1 Мнениеот МартиВарна » 18 окт 2017 15:18

Казвали са ми - като се счупи нещо по кемпера - мълчи си. Тихичко отиваш при който ти го прави и да си остане между вас. Ако ти си го правиш обаждаш се на от който пазариш части и не казваш - аз съм еди кой си, от форума. Тихичко. Че не се знае, един ден може да се запродава този кемпер, ако се зарови кандидат купувача и види че си се разписал по темите за ремонти лелеееее, 5 000лв надолу е цената. Или пък ако пита 'приятел' дали ти е хубав кемпера и той каже 'Оооо....той го прави, го струва, па пак го прави и го струва...не знам, може затова да го продава...'. Айде още 5 000лв надолу. Е, как, питам аз, чак па толкоз? Ами да, казват ми.

Така че да ви разкажа за проблемите на един приятел на кемпера. Абе приятел...познат. Как съм го бръснал, даже неведнъж.

Та един ден жена му на този му казва - ей, защо ти е мокра раницата? Оглежда той, какво да види - раницата в багажното, а над нея разпределителя на топла вода. Т.е. едно нещо, в което топлата вода влиза от бойлера и тръгва в посока кухня, тоалетна и баня. Ето така изглежда:

Изображение

Та, моя човек оглежда наоколо в двойния под (там е джиджавката) - сухо. Само раницата мокра. Студио Хикс. Казал си - да се обадя на Марти, после си казал - айде сега, глупости. Ще чуе някой после...иди се обяснявай. Попипал водоразпределителя и усетил лека влага в тапичката на цялото нещо. Горе вдясно на снимката. По принцип е едно цяло, но една тапичка е залепена там в края. И то си сълзяло оттам, а раницата нали е с нещо като дунапренче в гърба - попивала.

По-късно вечерта моя човек се сетил какво съм го учил. Първата работа - гледаш в Мовера. И да е скъпо, поне ще ти даде идеи. Отваря той, рови, брех, няма такава джиджавка. (джиджавка ми е по-късо от топловодоразпределител, сори). Ами сега? А той един такъв...недосетлив. Сипал си една ракия, а първата ракия, ех, първата ракия...както е казал писателя, за първата ракия могат да се напишат трактати...(и т.н. в Гьоздовица...), но другаде. Тук работим! Та...абе каква е тая Мовера бре? Ай ш'ти и на...Моверата...да не са само те! И тук обикновения всичко отричащ подход сработил. Хм, не са само те. Отворил Реймо, там намерил ееее, не като неговото, но подобно. Ето такова:

https://www.reimo.com/en/61246-x_fix_di ... er_3exits/

На другия ден се обадил по телефона на продавача (даже Продавача!) на тея работи, поръчал частта на името на жена си (щото един ден ще се продава тоя кемпер!) и след два дни цъфнал с инструменти всякакви в кемпера да майстори. Тук е началото на една малко срамна история, но нали не съм аз (на вниманието на бъдещия купувач евентуално на моя кемпер), нека му. Източил водата, разглобил нещата кадърно, капка не разлял, но с монтажа на новата джиджавка ударил на камък. Значи каква е врътката. Ей тая къдравата врътка дето се наврътква на врътките трябва да се врътне...(пардон, пробвам пак)... Ей тея белите гайчици се развиват, нахлузват се на маркуча, после се навиват и стягат маркуча към...джиджавката на джиджавката. За да стане по-ясно:

Изображение

Тук се вижда и пораженията от навиването, откъснало се това пластмасовото на което се нанизва маркуча. Мааааалко по-тесни били гайките от маркуча и съответно не се получили нещата. Почесал се, помислил, па поръчал нова джиджавка от продавача (Продавача!). След няколко дни нахлузил маркучите, стегнал ги с най-нормални скоби за маркуч (по две за всеки случай) и хаааайде, готово, сушина.

Мислите си, всичко готово, толкоз беше. Само че моят приятел решил красота да прави. Да хване джиджавката с винтове към стената както трябва, като оригинално, нали, фръц. Но не щеш ли след тази операция вода рукнала отвсякъде от джиджавката! Какво...как...що...да купя хляб..пак ли тече...се блъскали в главата на моя човек. Какво се оказва. Ако разгледате снимката по-горе, ще видите че топловодоразпределителя не е като оригиналния едно цяло, а се състои от отделни сегменти, уплътнени един друг с гумени пръстени и хванати на зъбче с 'щрак'. Това може би си има своите предимства - примерно може да се добавят нови сегменти, да се въртят един спрямо друг за идващи от различни посоки маркучи. На практика обаче при захващането към стената колкото и да се наместят маркучите всеки един от тях леко напъва своя си сегмент нанякъде и съответно те 'зяпват' и протичат. Тук вече моят приятел трябвало сериозно да се замисли...да го остави да виси - изглежда също толкова неприлично колкото и звучи. Но просветлението вече било набрало инерция и проблемите се решавали вдъхновено, в движение и с размах. Кукичка на стената, за нея свинска опашка и с нея хванат единия маркуч. Хем джиджавката придърпана към стената, хем няма отникъде напън и усукване, съответно - сухо.

Усещам, че пак си мислите - свърши се. Хем стана, хем хубаво, хем оригинално, хем едва от втория път, хем и бая изписано за една проста смяна на един топловодоразпределител.

Още има.

Тръгнали семейството насам натам с кемпера, всичко наред, ноооооо - раницата пак там, в случай на теч. И един ден както си седял чува - хидрофора сработва! Моят приятел въпреки килограмите си е бърз, пластичен, енергичен, икономичен и тактичен, но все пак си позволил една милисекунда размисъл. Какво става? Нещо трака? Някой вън? Да не е вътре? Кон на е6. Отдолу идва? Какво има там? ... и след тази милисекунда спрял помпата. Отворил, поражения големи няма (за информация на този, който един ден реши да му купува кемпера). Оказва се че е изхвръкнал единия сегмент на джиджавката, този който е най-вляво на снимката и фактически затапва разпределителя. Натиснал го, щракнало, черния гумен пръстен си застанал на мястото, обезвъздушил - сушина.

Моят приятел е добър човек. Решил да даде още един шанс. Взел мерки наводнение да няма в случай на случка и ..се ослушвал...

Благодарение на това при следващото непредизвикано сработване на хидрофора вече милисекунда не му трябвала, веднага изключил помпата. Причината - същата. Но моя човек забелязал друго. Тези неща ставали при пускане на печкобойлера, явно от топлата вода пръстена омеква и затова налягането на водата изплюва сегмента. Щракнал отново сегмента, пуснал - сушина. Забранил да се пуска печкобойлера до второ нареждане, изтърпял всички последствия от това (не ми ги е разправял, казва че предпочита да забрави...) и се замислил. А сега накъде?

Усещам че почвате да се ядосвате. И моят приятел и той така.

Отишъл в градския ВиК магазин и показал пластмасовото...нещо. Продавача го хванал (нещото) с два пръста, изслушал историята и казал 'Момент'. Поразходил се, от тук взема това, оттам онова, и накрая сглобил пред моя човек ей това.

Изображение

Всичко, 22.50лв. На въпроса 'Нали издържа на температура' се засмял, а смеха му още се носи из града.

Не съм го монтирал още да видя как ще е, но очаквам да е вечно...опааа....отидоха 5 000лв от цената....

(посвещава се на всички, които ремонтират и си мълчат, с усмивка :smille: )
Eura Mobil Integra 635

Потребителски аватар
Stefan Plovdiv
Супер потребител
Супер потребител
Контакти:

Re: Разпределител топла вода

#2 Мнениеот Stefan Plovdiv » 18 окт 2017 19:25

:smille: :smille: :smille:
Да ти имам приятелите :D .

Инак си е супер четиво.
А аз скоро си правих автоматичната стълба на шофьорската врата. Да се похваля. Ама как я ремонтирах, няма да кажа. Щото не знам. Има си майстори в Пловдив за кемпери ;)
Кеф цена няма!

Потребителски аватар
peterco
Утвърден потребител
Утвърден потребител
Години: 33

#3 Мнениеот peterco » 18 окт 2017 19:48

Увлекателно и научно описано- защо не се пише по форуми.... :laughing:

Аз пък видях как един мой приятел си продаде колата на автомонтьор само за това, че редовно си е водил тема за ремонтите по таралясника. Тъйй де... :oops:

Впрочем това хубаво си му го събрал, но нямаше ли в магазина едни лъскави намалители и тапи? Хромирани с О- пръстенче- изглеждат, като оригинални. После с едни ПВЦ скобички за ВИК чудно се прикрепва към стената. :cheers:

Може ли снимка на пространството над раницата на приятеля?
Ако виждаш дървото, което ще уцелиш след малко, това се нарича "недозавиване" ; ако само го чуваш и усещаш, значи става дума за "свръхзавиване"! - Валтер Рьол

Потребителски аватар
МартиВарна
Утвърден потребител
Утвърден потребител

#4 Мнениеот МартиВарна » 19 окт 2017 00:45

Стефко, имате си майстори, блазе ви. Ние си нямаме, даже и магазин си нямаме. Поне аз не знам. Как пък не се нави някой да развие нещо такова във Варна.
Eura Mobil Integra 635

Потребителски аватар
peterco
Утвърден потребител
Утвърден потребител

#5 Мнениеот peterco » 19 окт 2017 06:16

Впрочем Реймо има ли представител в БГ, защото ми се вижда доста по- евтин от Мовера!?
Ако виждаш дървото, което ще уцелиш след малко, това се нарича "недозавиване" ; ако само го чуваш и усещаш, значи става дума за "свръхзавиване"! - Валтер Рьол

Потребителски аватар
МартиВарна
Утвърден потребител
Утвърден потребител

#6 Мнениеот МартиВарна » 09 ное 2017 18:05

Чудя се дали проблема не може да се решава и с едно ей такова за 35 стотинки.

Изображение
Eura Mobil Integra 635

Потребителски аватар
peterco
Утвърден потребител
Утвърден потребител

#7 Мнениеот peterco » 10 ное 2017 07:25

Ако мястото го позволява- може, трябва да се огледа как и от къде идват тръбите. Ще стигне ли дължината и дали няма да стърчи в багажното. За временно решаване на проблема ще е чудно.

Принципно на колектора може да се сложат и кранчета, за да ограничиш зимата достъпа на вода до определени кръгове. Така може да ползваш определени точки, без нужда да се източва зимата цялата система. С добавка + 1 кранче за източване на водата, пригодено с бърза връзка да копресор- зазимяването на кемпера ще бъде песен.

Баси... какви идеи ми идват на ум.
Добре, че моята каравана е проста и нямам възможност да се развихря :laughing:

Потребителски аватар
Pirin Penchev
Утвърден потребител
Утвърден потребител
Контакти:

#8 Мнениеот Pirin Penchev » 24 ное 2017 20:58

Съжалявам, че чак сега го чета. Сууупер четиво. Водя си записки за методиката за ремонт на кемпери :laughing: :helo: :thank you:

Върни се в “В и К”