Добавки към дизела - присадка, двутактово масло

Модератор: mashbob

Съобщение
Автор
Потребителски аватар
Babyface Bob
Утвърден потребител
Утвърден потребител
Години: 36

Добавки към дизела - присадка, двутактово масло

#1 Мнениеот Babyface Bob » 06 яну 2014 15:26

Здравейте колеги,
в последно време сме захванали с приятели темата за качеството на дизела по нашите бензиностанции. Един нашумял репортаж по национална частна медия по тази тема само съвпадна с нашите разговори. Общо взето има едно широко застъпено мнение за доливане на двутактово масло , както и на присадки - т.нар. добавки, в обемно съотношение към горивото за компенсиране на силно съмнителните смазващи свойства на стандартните дизелови горива. Добавката, разбира се и във връзка с подобряване на ниско температурните свойства на дизела, стабилизиране при продължително съхранение ( например зазимяване ) и т.н.
Бих искал да Ви попитам вие доливате ли двутактово масло? Ако да - какво масло ползвате? А ползвате ли добавки? Ще се радвам да споделите лично впечатление по въпроса.
По темата във форума имам само едно притеснение - да не стане рекламна кампания на тази или онази бензиностанция. Затова нека всеки прецени доколко може да споделя. Да пощадим нашите модератори.
Поздрави и успех в начинанията,
Не е важно колко си голям за една малка мечта. Обратното също е вярно!

Потребителски аватар
Добри и Ваня
Утвърден потребител
Утвърден потребител
Години: 48

Re: Добавки към дизела - присадка, двутактово масло

#2 Мнениеот Добри и Ваня » 07 яну 2014 12:00

Аз ползвам на Кастрол зимната добавка, но за сега не съм опрял до нея, чакам зимата да дойде. Също така на OMV да не се зарежда никога зимата, 2 зими поред ми замръзва нафта от въпросната бензиностанция. На Лукойл съм сипвал при -20 без да слагам добавка и няма проблеми. Това е моят опит.
Наздраве на всички Ивановци.

Потребителски аватар
Stefan Plovdiv
Супер потребител
Супер потребител
Контакти:

#3 Мнениеот Stefan Plovdiv » 07 яну 2014 14:20

Едно време ползвах споменатата добавка на Кастрол - грам на литър. Впоследствие всичката нафта я направиха с добавка против замръзване. Аз лично от 15 години добавка не съм слагал и не съм имал никакви проблеми. Важното е да зареждаш от фирмени бензиностанции и да си пазиш касовата бележка. Имам позната, на която Шел и плати ремонта по двигателя, заради кофти нафта. И то не толкова от кофти нафта, а е заредила, докато дизеловоза е зареждал с ония големия черен маркуч самата бензиностанция. И е разбъркал всичките боклуци вътре. От бензинджии знам, видиш ли цистерната, бягай на друга бензиностанция.
Иначе хора "вътре" в нещата са ми казвали, че Аlpin дизела на ОМВ е австрийски и си го карат оттам.
Хубава нафта имали и в Еко петролиум, Ром петрол ( румънска нафта) и Лукойл.
Газпром, имаме 10 в Пловдив, сега влизат в Бг, що ли първо в Пловдив :lol: , ползват не знам каква нафта, но идва от сръбска рафинерия.
Зареждал съм от всички споменати, никакви проблеми, върви и гори еднакво.
Чувал съм също, че има летни и зимни горива, но не съм спец в темата.
Стига съм писал, празник е, отивам да пия!
Кеф цена няма!

Потребителски аватар
marin_marvin
Супер потребител
Супер потребител
Години: 55

#4 Мнениеот marin_marvin » 07 яну 2014 14:39

Може да се сложи 5л.масло на един резервоар(евтино М10D)добре е за нафтовата помпа,само дето пуши малко повече колата.За зимата като добавка в нафтата може да се сложи и газ за горене по 2л на резервоар(спирт в никакъв случай).Слагах масло когато ми правиха ремонт на помпата и майстора ми препоръча да слагам по една туба на резервоар(2-3пъти ) а после по веднъж годишно ,а газта я слагам при по-ниски температури и нямам проблеми! :D
Изображение
Ако няма къде да отидеш,ела на себе си!

Потребителски аватар
Boris
Супер потребител
Супер потребител

#5 Мнениеот Boris » 07 яну 2014 14:47

На стария ми Форд Транзит (2.5 TD) си пишеше в книжката, че през зимата може да се добавят до 30 обемни % бензин в дизела. Аз си сипвах по 5 литра бензин на един резервоар и си палеше и работеше добре. Същото са ми казвали и колеги от Германия за по старите дизели - Голфове, Вектри и т.н.
Не знам дали е допустимо за новите високонапорни и с общ колектор (TDCI)?
Сега единствен проблем имах с нафта от Ина (Хърватска), от която ми светна жълтото двигателче на таблото. Като му сипах италианска му мина. Обаче Хърватската беше 0.99 евро, а италианската 1.68.
Имам мнение, но не ми харесва.
Изображение

Гена
Утвърден потребител
Утвърден потребител
Години: 53

#6 Мнениеот Гена » 07 яну 2014 19:00

Ако слагате масло е желателно двутактово,освен че смазва,то има и пълно изгаряне за разлика от някой други,с нищо не може да навреди на двигателя-става въпрос за по старите и прости дизели.Чувал съм за спирачна течност,но незнам и не мога да коментирам.

Потребителски аватар
vasko
Супер потребител
Супер потребител

#7 Мнениеот vasko » 08 яну 2014 09:42

scan0001.jpg
scan0001.jpg
От 2год. ползвам тази добавка, най вече за почистване на нагар по клапаните/губи ми се компресията, ама на другата кола/ - има ефект.
За другите чудеса описани в етикета - не знам, аз по принцип не им вярвам много.
Това струва 26лв./литър - стига за 1т. гориво и се продава в БОШ-сервиз на Технотест-Дружба.
На стария кемпер/2,5 D/ спазвах старото шофьорско правило - зимата около 10% бензин в нафтата/или на ангро/-
ама само през зимата/това е против замръзване на парафина/.
Новият е Common rail и не смея - слагам само от горната добавка.
Изображение

Потребителски аватар
Христо Александров
Утвърден потребител
Утвърден потребител
Години: 51
Контакти:

#8 Мнениеот Христо Александров » 18 яну 2014 12:30

Аз съм с каравана, но 10-12 г карах бусове и камиони и от опит знам- до 10% бензин в дизеловото гориво подобряват свойствата му. А колите ги карах доста дълго време, за да мога да кажа, че не навредиха на двигател и ГНП. Разбира се говоря само за най-студени зимни дни.[
quote="Boris"]На стария ми Форд Транзит (2.5 TD) си пишеше в книжката, че през зимата може да се добавят до 30 обемни % бензин в дизела. Аз си сипвах по 5 литра бензин на един резервоар и си палеше и работеше добре. Същото са ми казвали и колеги от Германия за по старите дизели - Голфове, Вектри и т.н.
Не знам дали е допустимо за новите високонапорни и с общ колектор (TDCI)?
Сега единствен проблем имах с нафта от Ина (Хърватска), от която ми светна жълтото двигателче на таблото. Като му сипах италианска му мина. Обаче Хърватската беше 0.99 евро, а италианската 1.68.[/quote]
Поздрави!
Христо

Върни се в “Шаси, кабина, двигател”